Erin Brockovich – Zűrös természet (2000)
A filmben Julia Roberts játszotta Erin Brockovich valóban létező személy: híres jogász és aktivista, aki a legnagyobb cégeket is bepereli, ha környezetszennyezésen és mások egészségének károsításán éri őket. Volt idő, amikor viszont képzettség és állás nélküli, háromgyerekes egyedülálló anyukaként kereste a kiutat. Hogy miként lett utóbbiból előbbi, arról szól Steven Soderbergh filmje, amiért Julia Roberts még az Oscart is bezsebelte.
Holnapután (2004)
Hogy a környezetvédelem nem uncsi téma, arra jó példa Roland Emmerich gigaprodukciója, ami a globális felmelegedés problémáját egy látványos katasztrófafilmbe csomagolta. Melyben senki sem hisz a főszereplő klimatológusnak, míg be nem üt a baj, és le nem bénítja Amerikát a rátörő fagy és hó. Hősünknek pedig meg kell mentenie a fiát.
Kellemetlen igazság (2006)
Eljutottak persze a mozikba olyan filmek is az utóbbi években, melyek jóval direktebb módon foglalkoztak környezetvédelmi kérdésekkel. Mint például ez a híres dokumentumfilm, melyet a volt amerikai alelnök, Al Gore támogatott – többek között azzal is, hogy elvállalta a filmbeli narrátorságot és „főszerepet”, hogy felhívja rá a figyelmet: a globális felmelegedés miatt ketyegő bombán ülünk.
Az utolsó óra (2007)
Annak a bizonyos ketyegő bombának az időzítője pedig az utolsó óránál tart: erre hívja fel a figyelmet ez az elismert tudósok seregét megszólaltató, széles látókörű dokumentumfilm, amely megpróbál szembenézni mindazokkal a globális problémákkal, melyeket az emberiség az ipari forradalom óta előállított magának. Az utolsó óra szintén eljutott a mozikba is – vélhetően azért, mert a narrátor és a film producere a lelkes környezetvédő Leonardo DiCaprio volt.
Avatar (2009)
Ugyan egy másik égitesten játszódik, de nem kell nagy megfejtőkészség ahhoz, hogy az Avatar történetében meglássuk egy másik kék bolygó, a Föld problémáit is a természettől elszakadt emberiség, a környezetet kizsákmányoló nagyvállalatok, vagy épp az eltűnő ősi kultúrák vonatkozásában. Minden idők legsikeresebb (és folytatások előtt álló) mozijában ezen ügyek első számú harcosa a Sigourney Weaver játszotta tudós volt.
Mindenki szereti a bálnákat (2012)
Az igaz történet alapján készült filmben egy szürkebálna-család esik a jég csapdájába az északi sarkkörön, és gyors segítség nélkül halálra vannak ítélve. Így hát az alaszkai kisváros nagyravágyó tévériportere (John Krasinski) kénytelen összefogni a cél érdekében a Greenpeace-aktivista volt barátnőjével (Drew Barrymore). Meg az őslakosokkal. Meg az olajcégekkel. Meg a nagyhatalmakkal. Mindezt a hidegháború idején.
A Kelet (2013)
A cím egyben egy csoport neve: egy olyan ökoanarchista szervezeté, amely környezetszennyező nagyvállalatok ellen hajt végre illegális, esetenként terrorizmusba hajló akciókat. A csoportba épp ezen cégek megbízásából beépülő ügynöknőnek pedig nemcsak az okoz gondot egy idő után, hogy eldöntse: meddig szentesíti a cél az eszközt – hanem azt is fel kell dolgoznia, hogy beleszeret a főanarchistába.
A Föld napján a VOUS-n kiderül, hogy a Bika csillagjegyűek tényleg olyan érzéki és makacs emberek-e, ahogy mások gondolják, mindent elolvashattok arról, hogyan is lehet a gyereket környezettudatosságra nevelni, valamint mindent megtudhattok arról, mi is pontosan az a Youtyúk.
Írta: Villányi Dani
Nyitókép: az Avatar (2009) című film jelenetképe. Forrás: YouTube.com